Anesteziyoloji ve Reanimasyon

DETAYLAR


Anestezi yapılacak olan operasyonlarda hastaların ağrı hissetmemesi için uygulanacak olan anestezi konusunda uzman kişilerin hizmet verdiği bölümdür. Uzman doktor tarafından hastanın durumuna göre nasıl bir uygulama yapılacağına karar verilir ve bu şekilde operasyon öncesinde uygulama yapılarak hastanın operasyon sırasında bir şey hissetmemesi sağlanır. Operasyonların kişiler üzerinde bırakabileceği etkileri en aza indirmek için doğru şekilde müdahale edilmesi gerekir. Bu konuda uzman olan kişi tarafından operasyon sırasında gerekli olan ilaçlar ile uygulama yapılarak kişilere müdahaleler edilir.

Ağrıları ortadan kaldırmak için uygulanacak olan anesteziye karar verirken uzman kişi bu durumda diğer organlara zarar vermeyecek şekilde uygulama yapılması için yeterli bilgi ve donanıma sahiptir. Bu sayede yapılacak müdahaleler de sorun yaşanmadan operasyonlar sağlıklı bir şekilde sonuçlanır. Anestezi bilim dalının en önemli konusu güvenli ve güvenilir bir anestezi uygulanışının nasıl başarılacağı sorusuna bulunacak olan cevaptır. Güvenli anestezi uygulayabilmenin ilk şartı her hasta için kendisine uygun bir anestezi planı oluşturmaktır. Bu planın yapılabilmesi için önce hastanın tıbbı durumu anestezi uzmanı tarafından kontrol edilerek bir yol izlenmesidir.

Hastanın durumu operasyon öncesinde uzman kişi tarafından incelenerek buna göre bir uygulama için karar verilmesi gerekir. Bu sayede operasyon sırasında hastada oluşabilecek sorunlar en aza indirilmemiş olunur. Doğru şekilde anestezi uygulaması için bu konuda yeterli bilgiye sahip uzman doktorlar ile hizmet veriyoruz. Bu sayede yapılacak olan müdahaleler de sorun yaşamadan hastaların sağlıklarına kavuşmalarını sağlıyoruz. Hastanemizde yeterli donanıma sahip şekilde hizmet vermeye devam ediyoruz. Son sistem modern tıp ekipmanları ile yapılacak olan operasyonlarda anestezi uygulaması da doğru şekilde uygulanır. Operasyon sırasında kalp durması halinde yapılacak olan kalp masajı için yeterli bilgi ve deneyime sahip kişiler tarafından müdahale edilir.

Reanimasyon kalp masajı anlamına gelmektedir. El ile yapılacak olan bu uygulama ile hastanen tekrar hayata döndürülmesi sağlanır. Bu sayede oluşabilecek her türlü kalp durması halinde kalp masajı ile doğru şekilde yapılan uygulama sayesinde hastanın tekrar kalbinin atar duruma döndürülmesi için uğraşılır. Yapılacak operasyonlar sırasında pek çok farklı sorun ortaya çıkabilir. Bu durumda doğru şekilde müdahaleler yapılarak hastanın yaşama şansının arttırılması da uzman doktora aittir. Bunun için bu konuda yeterli bilgi ve deneyime sahip olan doktorlar ile operasyonlarımızı yönetiyoruz.

Yapılacak her türlü operasyon için uygulanacak olan anestezi farklı olacağından bunun için anestezi uzmanı tarafından gerekli olan kontrollerin tam olarak yapılması gerekir. Ancak bu şekilde doğru müdahale ile hastanın operasyon sırasında zarar görmeden operasyondan sağlıklı bir şekilde çıkması sağlanır. Gerekli kontroller anestezi uzmanı tarafından operasyona hazırlanma aşamasında yapılır. Operasyona girecek olan hastanın normal durumuna göre bir uygulama şekli seçilerek buna göre bir uygulama yapılır. Hastanın sağlık durumu ve geçirmiş olduğu rahatsızlıklar verilecek olan anestezinin dozunun ve şeklinin ayarlanması aşamasında yardımcı olacak unsurlardır. Bunun için operasyon öncesinde hasta ile görüşme yapılarak gerekli notların alınması gerekir.

Operasyon sırasında anestezi uygulaması yapılan hasta kontrol edilerek acil durumlarda tekrar müdahaleler yapılır. Bu şekilde sorun yaşanmadan sağlıklı bir operasyon ile hastanın rahatsızlığına müdahaleler edilebilir. Yapılacak olan operasyona uygun şekilde anestezi verilmesi hastanın operasyon sırasında yapılan müdahaleleri duymaması ve daha sonrasında ağrı hissetmemesine yardımcı olmaktadır. Bunun için doğru şekilde uygulama yapılması için bu işlemi anestezi uzmanının yapması daha doğru sonuçlar alınmasını sağlamaktadır. Hastanemizde bulunan anestezi uzmanı bu konuda yeterli deneyime sahiptir.

Doktorlar


Uzm. Dr. Suat IŞIKALAN

Anesteziyoloji ve Reanimasyon

Uzm. Dr. Murat İSMAİLOĞLU

Anesteziyoloji ve Reanimasyon