Enfeksiyon Hastalıkları ve Mikrobiyoloji

DETAYLAR


Enfeksiyon hastalıkları mikroorganizmaların neden olduğu hastalıkların tanısının konulması için incelemeler yapan uzmanlık alanıdır. Uzman doktor tarafından yapılan kontroller ve testler sonucunda hastaların rahatsızlıklarının nedenleri ortaya konulmaktadır. Enfeksiyon hastalıkları dünyada en çok ölümle sonuçlanan hastalıklardır. Bu nedenle devamlı olarak gelişme ve tedavi çözümleri üretilmeye devam edilmektedir. Hastalıklara müdahale etmek için yeterli düzeyde olan kişilere enfeksiyon hastalıkları ve mikrobiyoloji uzmanı denir. Bu alanda ortaya çıkabilecek her türlü rahatsızlığa doğru teşhis ile doğru şekilde müdahaleler yapılır. Bu sayede hastaların yaşadıkları rahatsızlıklar doğru tedavi yöntemleri ile çözümlere ulaştırılır.

Mikroorganizmalar nedeniyle oluşan bu hastalıklar zamanında müdahale ile tedavi edilebilir. Yüksek oranda ölümle sonuçlanan bu hastalıkla nedeniyle tedavi süreci zorlu olabilir. Soğuk algınlığı, grip, sarılıklar, ateşle seyreden hastalıklar, AIDS ve diğer viral hastalıklar, ishal, döküntülü hastalıklar, besin zehirlenmesi, sistematik mantar enfeksiyonları, parazit hastalıkları, menenjit gibi bulaşıcı hastalıkların tanı, tedavi ve takibi yapılması konusunda bu bölüm uzmanı tarafından kontroller ve tedaviler hastanemizde en iyi koşullarda yapılır. Enfeksiyon hastalıklarından korunmak için aşı, immunoglobulin, kemoprofilaksi uygulamaları enfeksiyonlardan korunmaya yardımcı olur. Yapılacak olan her türlü müdahale uzman doktor tarafından hastanemizde en doğru şekilde yapılır.

Enfeksiyon hastalıklarında, hastalığı tetikleyici mikroorganizmaların tedavi görülen ortamda bulunmaması için ortamın steril olması gerekir. Bunun için hastanemizde gerekli koşullar göz önünde bulundurularak En iyi şekilde hastaların tedavileri uygulanmaktadır. Uzman doktor tarafından yapılan kontroller sonucunda kişilerin var olan hastalıkların nedenleri belirlenerek buna göre bir tedavi süreci belirlenir. Uygulanan tedavinin etkili olması için doğru teşhis konulması oldukça önemlidir. Bunun için teşhis konulması aşamasında kullanılacak her türlü test ve ekipmanlar hastanemizde mevcuttur. Bu sayede yapılması istenen testler kısa süre içinde yapılarak kesin sonuca ulaşılır. Testleri sonuçlarına göre hastanın ne tür bir hastalığı olduğu anlaşılır. Bu şekilde gerekli olan tedavi süreci başlatılarak hastalığın ilerlemesi önlenir ve var olan hastaların ortadan kaldırılması sağlanır.

Uzman doktorunuz tarafından hastanın şikayetleri dinlenerek buna göre ne tür bir hastalığı olduğu yönünde ilk teşhis konulur. Bu nedenle hastanın var olan şikayetlerle eksiksiz ve doğru şekilde doktora aktarması oldukça önemlidir. Doğru teşhis hastalığın tedavisi açısından erken zamanlarda hastalık ilerlemeden müdahale edilmesine olanak sağlar. Enfeksiyon hastalıkları oldukça riskli olduğundan erken teşhis yapılması ve bu şekilde müdahale edilmesi hastalığın ilerlemesini yiyeceğinden hayat kurtarıcı etkiye sahiptir. Enfeksiyon hastalıkları ve mikrobiyoloji dalında ortaya çıkan hastalıklar oldukça riskli olduğundan doktor tarafından yapılan kontroller sonrasında gerekli olan testler laboratuar ortamında uygun şekilde yapılarak hastalığın nedeni ortaya konulur. Laboratuarda yapılacak olan testler için hastanın alınan numuneler incelenerek hastanın ne tür bir hastalığı olduğuna karar verilir.

Yapılacak olan testler hastanemizde gerekli ekipmanlar ile rahatlıkla yapılmaktadır. Son sistem cihazlar ile yapılacak olan testlerin sonuçları kısa süre içinde alınmaktadır. Bu sayede kişilerin rahatsızlıklarının nedeni öğrenerek buna göre geç kalınmadan bir tedavi süreci uygulanır. Mikroorganizmaların neden olduğu hastalıklar kişilerde ölümle sonuçlanabileceği için erken teşhis edilmesi ve buna göre tedavi sürecinin erken başlatılması oldukça önemlidir. Bu nedenle hastaları müracaat etmesi durumunda doktor tarafından öngörülen testler hastanemizde yapılarak uzman doktora teslim edilmektedir. Bu sayede doktor tarafından test sonuçları incelenerek hastaya gerekli olan tedavi süreci uygulanmaktadır. Yapılacak olan tedavi için hastalığa neden olan mikroorganizmaları yok edecek uygulamalar için gerekli olan ilaç tedavisi hastanemizde hastalarımıza uygulanır.

Doktorlar


Uzm. Dr. Kürşat ATLI

Enfeksiyon Hastalıkları ve Mikrobiyoloji