Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon

DETAYLAR


Rehabilitasyon Türkçe karşılığı olarak iyileştirme anlamına gelmektedir. Fizik tedavi beden rahatsızlıklarında yaşanan ağrı ve hareket bozukluklarında düzelmeler için vücudun doğru şekilde hareket ettirilmesi için yapılan bir dizi hareketlerden oluşur. Her hastalığa göre yapılacak olan hareket ve işlemler farklılık gösterir. Sakatlık veya farklı beden rahatsızlıklarında doğru hareket ve egzersizler ile yaşanan sorunlardan tedavi sonucunda kurtulmak mümkündür. Bunun için gerekli olan kontrollerin yapılması ve sonuç olarak konulan teşhise göre tedavinin uygulanması gerekir. Her rahatsızlığa karşı yapılacak olan hareketlerde değişiklik oluşur. Bunun için uzman doktor gözetiminde hastaların hangi bölgelerinde sorun varsa ona göre farklı hareketler ile egzersizler yaptırılır.

Hastaların yaşadıkları kaza veya farklı nedenler ile bedenlerinde hareketsizlik gibi sorunlar oluşabilir. Bu durumda tedavi süreci uzun sürse de sabırla düzeltmeler için yapılacak egzersiz ve hareketler ile iyi sonuçlar alınır.  Bu açıdan yapılacak olan doğru hareket ve egzersiz hareketleri fizik tedavi bölümünde gösterilir ve uygulamalı olarak yapılır. Devamlı olarak bu bölümde hareketlerin tekrar edilmesi sonucun daha hızlı ortaya çıkmasına yardımcı olmaktadır. Bu süreç hasta açısından biraz yorucu olsa da yaşanan rahatsızlığa çözümler bulma konusunda etkilidir. Rehabilitasyon doğuştan veya sonradan kişilerde olan kalıcı veya geçici rahatsızlıklarda fonksiyonların daha iyi gelişmesi açısından gerekli olan tedavi sürecidir.

Felç, ortopedik problemler, omuz ve sırt kaslarında gerginlik, bel ağrıları, bel fıtığı, boyun fıtığı, kas spazmı, kireçlenme gibi sorunlarda yapılacak olan hareketler ile daha iyi sonuçlar alınır. Yapılacak hareketler fizyoterapi uzmanı tarafından zarar vermeyecek şekilde uygulanır. Belirli aralıklar ile hastanemizde uygulanacak olan egzersiz ve hareketlerin dışından hastalara verilen bazı şemalar halinde evde de egzersizler yapılır. Bu şekilde hastalarda daha hızlı sonuçlar alınarak iyileşmeler oluşur. Yaşanan ağrılı problemlerde yapılacak olan tedavi ile hastaların daha hızlı bir şekilde iyileşmesi sağlanır. Uzman doktor tarafından yapılan her türlü aşama takip edilerek hastaların en verimli şekilde bu tedaviden sonuç almasına yardımcı olunur.

Modern cihazlar yardımı ile yapılacak olan egzersizlerin daha da artması sağlanır. Her bölgeye göre farklı egzersiz ve hareketler yapılarak var olan ağrılar ve sorunların zamanla ortadan kaldırılması sağlanır. Bölgelere yerleşmiş olan ağrılar doğru hareketler ile dağıtılarak tedavisi sağlanır. Bu şekilde yapılacak her türlü hastalıkla için gerekli olan ekipmanlar hastanemizin fizik tedavi ve rehabilitasyon bölümünde bulunur. Fizik tedavi ve rehabilitasyon bölümünde uzman doktor ile birlikte çalışan deneyimli ekip arkadaşlarımız ile her hastamıza aynı şekilde müdahale edilmektedir. Modern cihazlar ile hastanemizde her hastamıza göre farklı şekillerde egzersiz ve hareketler uygulanarak bu şekilde uzun ve yorucu bir sürecin sonunda hastaların daha iyi şartlarda yaşaması için yardımcı olunur.

Rahatsızlıklar doğuştan olabilir ve hareket kısıtlaması olması durumunda bu sorun gerekli şekilde yapılan hareketler ile giderilebilir. Bunun için öncelikle gerekli kontrollerin yapılması ve ardından belirlenen şekilde yapılan hareketler için uzman tarafından belirlenen zamanlarda hastanede uygulamalar yapılır. Bazı hastalıklarda bu hareket ve egzersizler ile yapılacak olan uygulamalar sayesinde kişilerin yaşam şartları daha da iyi hale gelir. Bu sayede kişiler zorlukla yaptıkları pek çok hareketi uygulamalardan sonra daha rahat bir şekilde yapabilirler. Fizik tedavi ve rehabilitasyon bölümünde vücut üzerinden bulunan farklı bölgelerde uygulamalar doğru şekilde yapılarak hareket kısıtlamalarının daha rahat bir şekilde açılması ve kişinin daha rahat bir şekilde hareket edebilecek bir durumda gelmesine gerekli olan şekillerde yardımcı olunur.

Doktorlar


Uzm. Dr. Aysel SAN

Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon