Kadın Hastalıkları ve Doğum

DETAYLAR


Kadın hastalıkları ve doğum bölümü konu ile ilgili tanı ve tedavi çalışmalarını yürütmektedir. Kadın hastalıkları ve doğum bölümünün ilgilendiği konular içerisine ise gebeliklerin takip edilmesi, menopoz, osteoporoz, jinekolojik kanserlerin teşhis ve tedavisi, tüp bebek çalışmaları gibi çok sayıda ve farklı konular girmektedir. Konuların çeşitliliği ve önemi nedeni ile birçok kişinin ihtiyaç duyduğu muayene, teşhis ve tedavi hizmetlerini vermektedir.

Gebelik: Kadın hastalıkları ve doğum bölümü denildiğinde ilk akla gelen konu gebelik ve bu sürecin takip edilmesi olmaktadır. Kadınların hayatlarındaki en önemli dönemlerden biri olan gebelik süreci dikkatle takip edilmesi gereken bir dönemdir. Kadın hastalıkları ve doğum uzmanları gebelik sürecinde kadın vücudunda oluşan değişiklikleri yakından takip ederler. Gebelik testleri ile başlayan süreç 40 haftalık hamilelik dönemi boyunca devam eder. Tanı sonrasında anne adayının ve bebeğin süreci sağlıklı bir şekilde tamamlaması için gerekli olan çalışmalar yapılır. Anne adayı ve bebek için süreç içinde alınması gereken önlemler alınır, hamilelik döneminin mümkün olduğu kadar az sorun çıkartması için uygulanması gereken yöntemler tespit edilir ve anne adayları bilgilendirilerek uygulanması sağlanır, gebelik sürecinin başından doğum anına kadar ve doğum sonrasında gerekli kontroller ve uygulamalar yapılır. Hem normal hamilelikler hem de riskli gebelikler için gerekli olan özen gösterilir. Tabi sezaryen, normal doğum, epidural analjezi uygulaması ile ağrısız normal doğum gibi seçenekler de bu süreç içinde değerlendirilecek ve belirlenecektir.

Jinekolojik Kanserler: Kadın hastalıkları ve doğum bölümünün ilgilendiği konular içinde en önemlilerinden biri de jinekolojik onkoloji konusu içine giren kanser türlerinin takip edilmesi ve tedavi sürecidir. Bu başlık altında üreme sistemlerinde ortaya çıkan ve yüksek riskli olduğu kabul edilen kötü huylu oluşumların incelenmesi söz konusu olur. Bu incelemeler sonucunda uygun görülen medikal tedavi yöntemlerinin ya da cerrahi tedavi yöntemlerinin uygulanması da kadın hastalıkları ve doğum bölümü uzmanlarının alanında kalmaktadır.

Menopoz ve Osteoporoz: Kadın hastalıkları ve doğum bölümünün sık olarak karşılaştığı ve ilgilendiği sorunlardan bir tanesi de menopozdur. Tüm kadınların yaşadığı ve normal hayat süreçlerinden biri olan menopoz dönemi dikkatle takip edilmesi gereken bir süreçtir. Kadınların bu özel dönemde daha hassas ve kırılgan oldukları göz önüne alınarak gerekli olan ya da olabilecek tedbirler alınır, uygulamalar yapılır. Ayrıca menopoza bağlı olarak gelişen osteoporoz yani kemik erimesi sorununun önlenmesi ya da neden olduğu problemlerin en aza indirilmesi için gerekli olan tedaviler planlanır ve uygulanır.

Tüp bebek: Kadın hastalıkları ve doğum bölümü uzmanlarının en önemli görevleri arasında kısırlık sorunlarının incelenmesi ve geleneksel ya da farklı yöntemlerle tedavi edilmesi yer almaktadır. Bu tedaviler arasında tüp bebek, cerrahi sperm arama, embriyo dondurma ya da mikroenjeksiyon gibi yöntemler yer almaktadır.

Doktorlar


Op. Dr. Bahar HÜSEYNOVA

Kadın Hastalıkları ve Doğum

Op. Dr. Gökhan IŞILDAK

Kadın Hastalıkları ve Doğum

Doç. Dr. Haldun ARPACI

Kadın Hastalıkları ve Doğum

Op. Dr. Ayla GENÇER

Kadın Hastalıkları ve Doğum