Ortopedi ve Travmatoloji

DETAYLAR


Ortopedi ve travmatoloji kas ve iskelet sisteminde ortaya çıkan rahatsızlıkları inceleyen tıp dalıdır. Bu alanda rahatsızlıkları olan hastaların başvuracakları bölümdür. Yeterli eğitimi almış olan uzman doktor tarafından yapılacak olan kontrollere göre hastaların rahatsızlık nedenleri ortaya çıkartılarak buna göre bir tedavi süreci uygulanır. Travmatoloji, küçük ya da büyük bir kaza sonucu oluşan yaralanmaların tedavisini yapan bilim dalıdır. Yaralanmanın daha doğru ifadesiyle travmanın şiddeti gerçekleşen kazanın şiddetine göre değişiklik gösterir. Bu nedenle her yaralanma kendi oluş şekline ve şiddetine uygun bir müdahale ile doğru bir teknik ve tedavi uygulanarak düzeltilir. Yaşanan olaylarda hastaların almış oldukları darbelere göre farklı rahatsızlıklar ortaya çıkacağından öncelikle bu konuda yeterli kontrol ve testlerin yapılması gerekir.

Gerekli olan bütün kontroller yapıldıktan sonra hastanın durumuna doğru teşhis konularak buna göre bir tedavi şekli uygulanır. Bu nedenle bu aşama hastanın rahatsızlığına doğru müdahale edilmesi acısından oldukça önemlidir. Uzman doktor tarafından kazanın şiddetine göre hasta üzerinden oluşan hasar incelenerek buna göre gerekli müdahaleler yapılır. Ortopedi ve travmatoloji değişen yaşam koşulları karşısında kişilerin iskelet ve kas sisteminde oluşan her türlü rahatsızlığa çözüm üretmek için çalışan bir bölümdür. Hastanemizde bulunan bu bölümde uzman doktorumuz tarafından her hastaya gerektiği şekilde müdahaleler edilmektedir. Hastanın geçirmiş olduğu rahatsızlığın boyutuna göre farklı şekillerde müdahaleler yapılır. Bunun için öncelikle hasta üzerinde gerekli olan incelemelerin yapılması gerekir. Hastanemizde bu aşamada gerekli olan her türlü donanım mevcuttur. Operasyon gerekli olması durumunda ameliyathanede gerekli olan modern cihazları ile işlemler yapılmaktadır.

Uzman doktor tarafından doğru teşhis konulması halinde gerekli müdahaleler en iyi koşullarda hastanemizde yapılır. Bu sayede hastanın yaşamış olduğu rahatsızlık yapılan müdahaleler ile en hızlı şekilde çözüme ulaştırılır. bu alanda müdahale yapılan başlıca rahatsızlık nedenleri şunlardır; spor travmatolojisi, ayak ve ayak bileği cerrahisi, çocuk ortopedi ve travmatolojisi, boy uzatma ve bacak eşitsizlikleri ameliyatları, diz cerrahisi ve artroskopik cerrahi, artroplasti cerrahisi, omuz ve dirsek cerrahisi, travmalara bağlı yaralanmalar, kırık, çıkık ve incinmeler, el cerrahisi ve mikrocerrahi, omurga cerrahisi, omuz ve dirsek cerrahisi, ortopedik onkoloji, kalça kırıkları, kol ve bacak kemik uzatma ameliyatlarıdır. Yapılacak olan müdahaleler için öncelikle hastanın şikayetleri dinlenir ve buna göre rahatsızlığın hangi bölümde olduğuna karar verilir. Var olan şikayetlere neden olan rahatsızlığın teşhisi için farklı testler ve uygulamalılar yapılması gerekebilir. Bunun için uzman doktor tarafından öngörülen şekilde kontrollerin yapılması ve gerekli olan işlemleri devamında teşhisin konulması gerekir.

Gerekli olan her türlü test veya kontrol için kullanılacak cihazlar hastanemizde son sistem olarak mevcuttur. Bu sayede her türlü durumda bu cihazları ile daha iyi koşullarda müdahaleler yapılabilir. Hastanın rahatsızlığını asıl sebebinin anlaşılması hastaya yapılacak olan müdahalenin daha doğru ve yerinde olması açısından oldukça önemlidir. Bu nedenle uzman doktor tarafından var olan sistemler sayesinde en doğru şekilde teşhis konulması gerekir. Hastanemiz uzman doktoru bu konuda sizlere en doğru şekilde hizmet vermektedir. Rahatsızlığın ilerlemesi durumunda operasyon ile müdahaleler de hastanemizde en iyi koşullarda yapılır. Bunun ameliyathanemizde son sistem donanımlı ekipmanlarımız mevcuttur. Ortopedi ve travmatoloji uzmanı operasyonlar sırasında deneyimli ekip arkadaşları ile en iyi şekilde hastalarımıza müdahale etmektedir. Yapılan müdahale sonrasında nasıl bir yol izleneceği ve tedavi süreci hakkında uzman doktor tarafından hastalara net bilgiler verilir. Bu sayede daha hızlı bir iyileşme süreci gözlemlenir.

Doktorlar


Op.Dr. İbrahim ÇOŞKUNER

Ortopedi ve Travmatoloji