Radyoloji

DETAYLAR


Radyoloji hastalarda bulunan rahatsızlığın iç kısımlarda oluşması durumunda teşhis konulması için çekilmesi gereken röntgen konusunda uzman doktorun hizmet verdiği bölümdür. Bu bölümde hizmet veren doktorlara radyolog denir. Bu hizmeti vermek için gerekli olan eğitim süresini tamamlamış olan kişiler bu bölümde çalışır. Bütün yetkiye sahip olarak burada yapılacak olan kontroller sırasında gerekli olan müdahaleleri yapma hakkına sahiptir.

Bu alanda pek çok farklı cihaz ile hizmet verilir. Eskiden sadece röntgen cihazı ile yapılan bu kontroller artık farklı cihazlar ile daha gelişmiş bir şekilde yapılıyor. Bunun için bu cihazların kullanımı hakkında tam yetkiye sahip olan doktor tarafından kontroller hastanemizde bu bölümde yapılır. Çıkan sonuçlara göre hastaların var olan rahatsızlıklarının nedenleri daha rahat bir şekilde anlaşılır. Tıbbı alanda en hızlı ilerleyen dal olarak oldukça gelişmiş cihazlar ile bu alanda gerekli olan en iyi şekilde kontroller yapılır. Bu sayede hastanın asıl rahatsızlığının nedeni iç organlarda hangi bölümde ise yapılan kontroller sonucunda daha kesin bir şekilde ortaya çıkar. Radyoloji bölümünde bulunan modern tıp cihazları röntgen ışınları ile hastanın iç organlarının görülmesi ve var olan rahatsızlığın bu şekilde hangi organlarda olduğuna karar verilmesi için yapılır.

Röntgen, mamografi, tomografi, MR, ultrason gibi pek çok farklı cihaz bu alanda işlem yapılması için kullanılır. Bu cihazlar ile hastalara konulacak olan teşhisler öncesinde gerekli olan alanlarda incelemeler yapılarak görülmeyen organlar cihazlar sayesinde görülerek daha doğru teşhisler konularak buna uygun tedaviler ile daha iyi sonuçlar alınır. Bunun için bu cihazların kullanımı hakkından uzman olan doktorlar tarafından gerekli olan kontroller bu alanda uygun şekillerde yapılarak sonuçlar doktorlara ulaştırılır. Kanser hastalarına uygulanacak olan radyoterapi de bu alandaki uzman doktor tarafından gerekli olan zamanlarda uygulanır. 

Radyoloji bölümünde yapılacak her türlü kontrol için öncelikle bölüm doktorlarının talep etmesi gerekir. Bu şekilde hastaya ön görülen şekilde uygulama yapılarak rahatsızlığın olduğu bölgeye röntgen çekilir. Vücutta farklı bölümlerde oluşabilecek farklı rahatsızlıklar nedeni ile farklı cihazlar ile kontroller yapılarak incelemeler sonucunda hastanın rahatsızlığının asıl nedeni ortaya çıkartılır. Bunun için modern tıp cihazları ile farklı şekillerde hastanemizde uygulamalar yapılarak sonuçlar alınır.

Radyoloji bölümü uzmanı tarafından hastalığın boyutlarına göre radyoterapi uygulaması ile tedavi süreci de bu bölümde uygulanır. Gerekli olan her türlü modern tıp cihazı ile hastanemizde en iyi koşullarda hastalarımıza hizmet vermek için çalışmalarımıza devam ediyoruz. Bu açıdan gerekli olan durumlarda öncelikle rahatsızlığın oluştuğu bölüme göre doktora gidilmesi gerekir. Bu şekilde yönlendirme yapılarak bu bölüme gönderilen hastalara yapılacak olan uygulamalar ile hastanın teşhisi sorun yaşanmadan doğru şekilde konulur. Hastalıklarda doğru teşhis oldukça önemli olduğundan iç organlarda oluşabilecek olan rahatsızlıklar için bu şekilde kontrollerin yapılması ve buna göre teşhis konulması daha doğru sonuçların alınması açısından yardımcı olacak uygulama şeklidir.

Doktorlar


Uzm. Dr. Güngör TEKOĞUL

Radyoloji

Uzm. Dr. Muhammet ACAR

Radyoloji

Doç. Dr. Serdar SERİNSÖZ

Radyoloji